ARCHIVE

2019 Film Festival Trailer

2018

Official Selection and Winners

Scroll Mouse Over To View

2018  WINNERS

GOLDEN CUP

"The Best Fireworks Ever" by

Aleksandra Terpińska

 

GRAND FEATURE 

"Genderbende" by Sophie Dros

 

GRAND STUDENT

"My Nephew Emmett" by Kevin Wilson, Jr.

 

GRAND DIRECTOR

"Bonobo" by Zoel Aeschbacher

 

GRAND CINEMATOGRAPHY

"Mammoth" by Grant Slater

 

GRAND PERFORMANCE (ensemble)

"The Best Fireworks Ever" by

Aleksandra Terpińska

AUDIENCE AWARD
"Atelier" by Elsa María Jakobsdóttir

STILL IMAGE CONTEST

"Alfaião" by André Almeida Rodrigues

2018 Film Festival Trailer

2017

Official Selection and Winners

GOLDEN CUP

Christian Monnier, Jenna

GRAND FEATURE

Martijn Doolaard, One Year on a Bike

 

AUDIENCE CHOICE

Tom and Hubert, 2016

GRAND DIRECTOR

Lucrèce Andreae, Pépé le Morse

 

GRAND PERFORMANCE

Hassam Ghancy, Enemies Within

 

GRAND STUDENT

Jimmy Keyrouz, Nocturne in Black

 

STILL IMAGE WINNER

Yi-Shi Chou, The Man with the Western Hat

OFFICIAL SELECTION

Pépé Le Morse by Lucrèce Andreae

Polly, Ig & Me by Ben Mallaby

Jenna by Christian Monnier

Alison by David Lester

Lunch Time by Alireza Ghasemi

Embers and Dust by Patrick Biesemans

In Between by Rolf Steinmann

Import by Ena Sendijarevic

Blows With The Wind by Hazhir As'adi

Exhale by Magali Magistry

My Mamma is Bossies by Naomi van Niekerk

Flutter by Vladimir Todorov

One Year On a Bike by Martijn Doolaard

 

Most Beautiful Island by Ana Asensio

OUT OF COMPETITION

FEATURE

Breaker by Philip McKie

Enemies Within by Selim Azzazi

Invention of Trust by Alex Schaad

Tough by Jennifer Zheng

Under the Sun by Qiu Yang

Winston by Aram Sarkisian

Lejla by Stijn Bouma

Nocturne in Black by Jimmy Keyrouz

Night of the Slasher by Shant Hamassian

Mariner by Thyrone Tommy

Dognap by Aiman Samat

2016 by Tom and Hubert

Telephone Me by Michael Demetriou

2017 WINNERS

Scroll Mouse Over To View

2017 Film Festival Trailer

2016

Official Selection and Winners

OFFICIAL SELECTION

Paper Wrap Fire (Short, 14 mins.)

Daddy Don't Go (Feature documentary, 1hr. 30 mins.)

Back Track (Short, 7 mins.)

Foreign Sounds  (Short, 9 mins.)

Some Freaks (Feature, 1 hr. 35 mins.)

24 Degrees in Winter (Short, 17 mins.)

Flow (Feature, 1 hr. 30 mins.)

No Joke (Short, 17 mins)

The Skull (Short, 13 mins)

Butterflies (Short, 3 mins)

Doug (Short, 10 mins)

Being Seen (Short documentary, 15 mins)

Voice of Nothingness (Short documentary, 19 mins)

Bittersweet Lane (Short, 10 mins)

Lonely Boys (Feature, 1 hr. 30 mins)

The Call from the Sea (Short documentary, 15 mins)

Normal is Over (Feature documentary, 1 hr 43 mins)

Black Beauty in the White Gaze (Short, 1 min)

Beautiful Me! (Feature, 1 hr)

42 Seconds of Happiness (Feature, 1 hr 30 mins)

The Call (Short, 21 mins)

Deadpoint (Short, 26 mins)

The Last Abduction (Short, 13 mins)

The Bag, by Philip Snyder

American Moderate, by Jared Callahan

Koots, by Jake Roseman

Imaginary Novels, by Nancy Gifford

Only One You, by Madison Durand

Through the Night, by Drew Leary

Injustice, by Amanda Chambers

STILL IMAGE WINNER ($50) Taraz, by Darya Belgian

HONORABLE MENTION Daddy Don't Go, by Emily Abt

HONORABLE MENTION Lonely Boys, by Dan Simon

AUDIENCE CHOICE AWARD Beautiful Me!, by Ruby Taylor

BEST FOREIGN FILM Flow, by David Martinez

BEST COMEDY Doug, by Lucas Ruderman

BEST DOCUMENTARY Beautiful Me!, by Ruby Taylor

BEST ACTOR Gregory Lay in Lonely Boys

BEST ACTRESS Lily Mae Harrington in Some Freaks

BEST ENSEMBLE CAST42 Seconds of Happiness, by Christina Kallas

INDIE SPIRIT AWARD 42 Seconds of Happiness, by Christina Kallas

BEST SHORT FILM ($100) This Modern Man is Beat, by David J. Schroeder

BEST FEATURE FILM ($500) Some Freaks, by Lovell Holder

2016 WINNERS

BONUS

ONLINE

SHORTS

Scroll Mouse Over To View

2015

Official Selection and Winners

OFFICIAL SELECTION

Analysis (Short, 10 mins)

Art & Spirit (Feature documentary, 52 mins.)

Beverley (Short, 25 mins.)

Big Little Girl  (Short, 14 mins.)

A Box Came to Brooklyn (Short, 26 mins.)

Clay of Indigo (Short, 28 mins.)

Double D (Short, 10 mins.)

Driving While Black (Feature 1 hr 31 min.)

Emotional Dimensions of the James River (Experimental/music video, 3 min.)

Exported From Michigan (Feature documentary, 1 hour 32 mins.)

The Future Perfect (Short, 12 mins.)

Holi (Animated short, 3 mins.)

Mercy’s Blessing (Short, 30 mins.)

Morality (Music video, 3 mins.)

Nesting Grounds (Short, 15 mins.)

The Pretty People (Short, 21 mins.)

The Shower (Short, 10 mins.)

Spilled Milk on Banjo (Poetry, 3 mins.)

This is Your Life (Short, 9 mins.)

Time Simply Passes (Feature documentary, 52 mins.)

Trichster (Feature documentary, 1 hour and 12 mins.)

A Wheel Out of Kilter (Feature film, 1 hour and 31 mins.)

A Spring Has Passed By, by Eva Daoud

Broken Edge, by Dio Chen

Encounters with Hope in Cambodia, by Chao Yoon and Chae Youn

Left Bank Bookseller, by Lisa Reznik

Sprint to the Past, by Selkin Fedor

Still 60, by Marc Kornblatt

HONORABLE MENTION This is Your Life, by Nicole Pometti

HONORABLE MENTION Time Simply Passes, by Ty Flowers

HONORABLE MENTION Trichster, by Jillian Corsie

AUDIENCE CHOICE AWARD A Box Came to Brooklyn, by Jason Cusato

BEST FOREIGN FILM Mercy's Blessing, by May Taherzadeh

BEST COMEDY Double D, by Graceann Dorse

BEST DOCUMENTARY Exported from Michigan, by Jon Vander Pol

BEST ACTOR Zachary Quinto in The Future Perfect, by Nick Citton

BEST ACTRESS Laya Lewis in Beverley, by Alexander Thomas

INDIE SPIRIT AWARD A Wheel Out of Kilter, by Ross Morin

BEST SHORT FILM ($100) Beverley, by Alexander Thomas

BEST FEATURE FILM ($500) Driving While Black, by Paul Sapiano

2015 WINNERS

BONUS

ONLINE

SHORTS

Scroll Mouse Over To View